Goksun Haber Merkezi

Yeni Müzikler

Başkan Duman’dan Ahilik Haftası Mesajı!

Başkan Duman’dan Ahilik Haftası Mesajı!
14 Eylül 2021 - 6:10

Göksun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı yayınladığı mesajla Ahilik Haftasını kutladı.

Göksun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Duman imzası ile yayınlanan Ahilik Haftası mesajında şu ifadelere yer verildi;

   “Ahilik, kelime olarak, Arapça “kardeşim” anlamına gelen “Ahî” kelimesinden gelmektedir. Bunun yanında, Ahî kelimesinin Türkçe kökenli “Akı” kelimesinden geldiğini savunanlar da vardır. Akı kelimesi “eli açık, cömert, yiğit” gibi anlamlara gelmektedir.

   Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessesedir.

   Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi hedeflemiştir.

   Ahilik geleneğine göre bir ahinin, Alnı açık olmalı, Eli açık, cömert, yardımsever olmalı,  Sofrası, kapısı açık olmalı, nesi varsa misafiriyle paylaşmalıdır, Dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlamalı, Gözünü ayıp aramaktan, elini haramdan bağlamalı, Belini bağlamalı, kimsenin namusuna göz dikmemelidir.

   Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.

   Ahi Evran yılı olarak ilan edilen 2021 yılında da, Bu yılın ve bundan sonraki tüm yılların Esnaf ve Sanatkarlarımıza Sağlıklı, sıhhatli ve bol kazançlı yıllar olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

   Bu yıl ki teması “Meslek Ahlakı ve Ahilik Kültürü” olan, 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 34. Ahilik Haftası münasebetiyle, Başta Ahi Evran-ı Veli’yi ve Ahirete göç etmiş tüm Esnaf ve Sanatkarlarımızı rahmet ve minnetle yad ederken, Esnaf ve Sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    ÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası