Goksun Haber Merkezi

Yeni Müzikler

Çin tıbbının binlerce yıllık mucize bitkisi Göksun’da keşfedildi!

Çin tıbbının binlerce yıllık mucize bitkisi Göksun’da keşfedildi!
09 Temmuz 2020 - 14:16

Çin tıbbının binlerce yıllık mucize bitkisi Göksun’da keşfedildi

Geleneksel Çin tıbbında, binlerce yıldır antioksidan, antiviral ve antienflamatuar olarak kullanılan bitki, Kahramanmaraş’ın geleneksel biyolojik çeşitliliğinin kayıt altına alınması çalışması sırasında tespit edildi.

Göksun ilçensin dağlık alanlarında keşfedilen bitkinin, Çin’de koronavirüsle mücadelede kullanılan ilacın da hammaddesi olduğu belirtildi.

Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, il genelindeki biyolojik çeşitliliği kayıt altına alıyor. Proje kapsamında, il genelindeki 60 mahallede 2 yıl boyunca saha çalışmaları yapılacak. Çalışmalarda, yabani bitki, hayvan ve mikroorganizmaların insanların ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullanımını içeren geleneksel bilgiler kayıt altına alınacak. Bu çalışmalar esnasında tespit edilen ve ‘akkaside’ ya da ‘haskaside’ olarak adlandırılan ‘scutellaria’ bitkisi, biyolog Özlem Kurtoğlu‎ tarafından fotoğraflandı. Kurtoğlu’nun çektiği fotoğraflar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Fotoğraf Kulübü’nde yayınlandı.

Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eden; haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında çiçek açan scutellaria bitkisinin, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanıldığı ortaya çıktı. Geleneksel Çin tıbbı, bu bitkiyi ateş düşürücü ve toksin arındırıcı olarak kullanıyor. Bitkinin, antiviral ve antibakteriyel özellikler taşıdığı ve vücut bağışıklığını güçlendirici özelliğinin oldukça fazla olduğu belirtiliyor.

Hakan Ceran (Elbistan Kaynarca)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN