Goksun Haber Merkezi

KANSERİN KORKULU RÜYASI:”GÖKSUN MUZU”

KANSERİN KORKULU RÜYASI:”GÖKSUN MUZU”
306 views
08 Mayıs 2021 - 5:37

Göksun Muzu olarak da bilinen Işgın, Atlanta Üniversitesi’nde yapılan deneyler sonucunda kanser hastalığının yeni bir ilacı olacak kabul edilebilir.

Deney sonuçlarının olumlu olması, bilim insanlarını da umutlandırdı.. Uzmanlar birkaç yıl içerisinde kanser tedavisinde kullanılmak istediklerini belirtiyor.

Kanser hücreleri tedavisinin yanı sıra birçok hastalığa da iyi gelen Işgın, Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesine bağlı Değirmendere dağlarında oldukça yoğun alanlarda yetişiyor.

Bölgenin Eğitimci Dağcı Rehberi Halil İbrahim Algan Göksun Haber Merkezine yaptığı açıklamada “Genellikle 1850 -1900 rakımlı noktalarda oldukça yaygın olarak yetişmektedir. 2 senede bir verim daha fazla olmaktadır. Başta Değirmendere dağları olmak üzere Berit Dağı, Işık Dağı ,Dibek Dağı ve Binboğa dağlarında bulunabilir dedi.

Işgın otunun tüm faydalarını anlatmakla bitmez. Kuzugiller familyasından olan ışgın çiğ, zeytinyağlı, yumurtalı olarak yenilebiliyor. Reçelini yapanlar da var tabii, onlar bu tada gerçekten aşık… Yüksek oranda C vitamini içermekle beraber hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.

Mide bulantısı yaşıyorsanız, taze ışgın yemeniz yeterli. Tükettiğiniz andan itibaren kusmanızı engelleyecektir. Yukarıda da detaylı olarak bahsettiğimiz gibi, içerdiği polifenol maddesi sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini engelliyor. Afrodizyak etsini de unutmamak lazım…

Bu ayrıntıya dikkat edelim: Hamile ve emziren kadınların ışgını tüketmemesi öneriliyor. Ayrıca oksalik asit içerdiği için yaprakları kesinlike tüketilmemeli, çünkü zehirleyebilir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN