Goksun Haber Merkezi

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Dünya rekorlarını altüst eden Kahramanmaraşlı!

Dünya rekorlarını altüst eden Kahramanmaraşlı!
390 views
01 Aralık 2020 - 11:36

Kahramanmaraş’ın Yeni Dergisi DESTANSI’da bir Kahramanlık Destanına daha yer verildi. Göksunlu hemşehrimiz Yusuf Dikeç Destansı Dergisi ile bir kez daha kamuoyuna tanıtıldı.

Havalı ateşli silahlar alanında Türkiye ve Dünya şampiyonalarında kırdığı rekorlarla adını altın harflerle yazdıran Kahramanmaraşlı Uzman Jandarma Astsubay Yusuf Dikeç, ülkemizin gurur kaynağı oldu.

Aslen Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinden olan Yusuf Dikeç, 2001 yılından itibaren atıcılık sporuna başladı. Ordu Milli ve A Milli takımlarında yurtiçi ve yurtdışında yapılan olimpiyat ve yarışmalarda ay yıldızlı Türk Bayrağını başarıyla dalgalandırdı. 

Ateşli Silahlar Atıcılık Sporu hayatına 4 kez dünya birinciliği, 4 kez Avrupa birinciliği, 84 kez Türkiye şampiyonluğu sığdıran Dikeç, çeşitli dallarda finalli ve finalsiz olmak üzere 36 kez Türkiye rekoru,  kırdı. 2006 yılında Norveç’te düzenlenen Ordulararası Ateşli Silahlar Dünya Şampiyonasında 25 metre Ateşli Silahlar Yavaş Çabuk kategorisinde 597 puanla dünya rekoru kırdı. Dikeç, Büyük Erkekler Havalı Silahlar yarışmasında 591 puanla Türkiye rekoru ve 587 puanla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) rekoru, 50 Metre Ateşli Silahlar yarışmasında 568 puanla Türkiye rekoru, 25 metre Ateşli Silahlar Yavaş Çabuk kategorisinde 597 puanla Türkiye ve Dünya rekoru, 588 puanla da Askeri Çabuk TSK rekorunu hala elinde bulunduruyor.

Dünyanın en başarılı sporcuları arasında yerini alan Yusuf Dikeç, olimpiyat ve yarışmalarda birçok madalya kazanarak bayrağımızın göndere çekilmesini sağladı.

2014 yılında Çin’de yapılan Dünya Kupasında Havalı Silahlar Dünya ikincisi, İspanya’da yapılan Dünya Şampiyonasında 25 Metre Ateşli Silahlar ve Standart Tabanca kategorilerinde Dünya birincisi, aynı şampiyonanın Havalı Tabancalar kategorisinde ise dünya ikincisi oldu. 

2015 yılında Güney Kore’de düzenlenen Askeri Olimpiyatlarda olimpiyat birincisi, 2016 yılında Macaristan’ta yapılan Havalı Silahlar Avrupa şampiyonasında Avrupa birincisi oldu. 

2017 yılında Azerbaycan’da gerçekleştirilen İslam Oyunlarının Havalı Tabanca Kategorisinde ikinci, 50 Metre Ateşli Tabanca kategorisinde birinci, 25 metre Ateşli Tabanca kategorisinde ikinci oldu. Aynı yıl yine Azerbaycan’da yapılan Dünya Kupası 50 Metre Serbest Tabanca kategorisinde dünya ikincisi, Ateşli Silahlar Avrupa Şampiyonası 25 Metre Ateşli Silahlar kategorisinde Avrupa birincisi oldu. 

2018 yılında Macaristan’da düzenlenen şampiyonada Havalı Silahlar Avrupa rekoru ve şampiyonluğu elde etti. 2019 yılında İtalya’da düzenlenen şampiyonada ise Ateşli Silahlar 25 Metre Standart Tabanca kategorisinde Avrupa ikincisi oldu.

Ulusal ve uluslar arası yarışmalara doymayan Yusuf Dikeç 2007 yılında Alman Walter (Silah) Dergisi’ne kapak oldu.

YUSUF DİKEÇ KİMDİR?

1973 yılında Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu burada okuduktan sonra 1994 yılında Uzman Jandarma Okulunu kazanarak Ankara’ya geldi. Bu okuldan mezun olduktan sonra Mardin’de göreve başladı. 1999 yılında Jandarma Astsubaylık sınavını kazanarak 1 yıl okuldan sonra mezun oldu ve 2000 yılında İstanbul’a atandı. Burada 1 yıl görev yaptıktan sonra Ankara Jandarma Spor gücüne atandı. Ankara’da Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Antrenörlük Bölümü mezunu olup Konya Selçuk üniversitesinde antrenörlük üzerine yüksek lisans yaptı. Aktif spora Mersin ferdi olarak devam etmektedir. Halen Erdemli Atış Poligonunda Tesis Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P