GÖKSUN HABER MERKEZİ


Olası Tehlike Anında Göksun’da Toplanma Alanları!

Olası Tehlike Anında Göksun’da Toplanma Alanları!
453 views
27 Ocak 2020 - 12:14

Önce ki gün Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice İlçesinde meydana gelen Deprem İlçemiz Göksun’da da güçlü bir şekilde hissedildi.Bu durum İlçemiz Göksun’da  ki Toplanma Alanlarını gündeme getirdi.

Bir afetin yaşanmasının ardından hayatta kalanların yaşamlarına devam etmeleri ve olası kayıpların da azaltılması için iki önemli kavram bulunuyor.

Bunlardan ilki tahliye yolları. Bu yollar, depremin ardından kurtulanların temel ihtiyaçlarını karşılayacakları güvenli alanlara ulaşmalarında çok kilit rol oynuyor.

İkincisi de toplanma alanları. Sadece deprem riskine karşı değil, yangın gibi diğer afet durumlarında da insanların güvenli kalmasını ve temel ihtiyaçlarına ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış bölgelere toplanma alanı deniyor.

Deprem riski gözetilerek tasarlanan toplanma alanlarının belli kriterleri bulunuyor.

Uluslararası standart, kişi başı 1,5 metrekarelik bir alanın sağlanması yönünde. Toplanma yerleri düzenlenirken, deprem sonrası bir toplanma alanına ulaşacağı tahmin edilen kişi sayısına göre yapılan hesaplamayla belli bir bölge için gereken kişi sayısının gözetilmesi gerekiyor.

AFAD, toplanma alanını, “afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlar” olarak tanımlıyor.

AFAD, toplanma alanlarının 7 kritere göre belirlendiğini ifade ediyor ve bu kriterleri şöyle sıralıyor:

 • Bölgedeki nüfus yoğunluğu
 • Alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı
 • Alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması,
 • İkincil tehlikelerden uzaklığı
 • Mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması
 • Konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması
 • Elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması

AFAD, toplanma alanlarının nasıl belirlendiğini ise “Her bir kriterin önemi ağırlıklı olarak hesap ediliyor ve kriterleri karşılama durumuna göre o yerin toplanma alanı olup olamayacağı tespit ediliyor” sözleriyle açıklıyor.

Bizler de Göksun’da olası bir deprem yada tehlike anında Toplanma yerlerini araştırdık ve sizler için derledik.

Toplamda 15 Toplanma Alanının bulunduğu İlçemiz Göksun’da Toplanma Alanlarında Yeşil ve üzerinde Toplanma Alanı yazan bir tabela bulunuyor.

 

İşte Göksun’da Toplanma Alanları;

1-Alparslan Türkeş Mesire Alanı

2-Turnabucağı Parkı

3-Köroğlu parkı

4-Kale Parkı

5-Atatürk Parkı

6-Spor Sahası

7-Demiroluk Parkı

8-Cevher Dudayev Parkı

9-Özal Aile Parkı

10-Belediye İş Merkezi

11-Şehit Mehmet Parlak parkı

12-Cumhuriyet Parkı

13-Yantepe Üniversite Gelişme Alanı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    İstanbul Güven'nin Sitesi -İzmir Güven'nin Sitesi - Ankara Güven'nin Sitesi - Antalya Güven'nin Sitesi - Gaziantep Güven'nin Sitesi - Bursa Güven'nin Sitesi - Mersin Güven'nin Sitesi - Kayseri Güven'nin Sitesi - Konya Güven'nin Sitesi - Bodrum Güven'nin Sitesi - Muğla Güven'nin Sitesi - Marmaris Güven'nin Sitesi - Fethiye Güven'nin Sitesi - Adana Güven'nin Sitesi - Diyarbakır Güven'nin Sitesi - Malatya Güven'nin Sitesi - Alanya Güven'nin Sitesi - Sakarya Güven'nin Sitesi - Samsun Güven'nin Sitesi - Kuşadası Güven'nin Sitesi