Goksun Haber Merkezi

Olgunlaşma Enstitüsü Göksun’da!

Olgunlaşma Enstitüsü Göksun’da!
424 views
29 Mayıs 2021 - 6:57

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü tarafından bölgemizde ki kültürel farklılıkların tanınması ve araştırılması için ziyaret gerçekleştirildi.

Araştırma ve kayıt altına alma amaçlı yapılan ziyarette Mehmetbey mahallesinde Merhum Nermin SÜRMEN MÜZE EVİ’nde incelemeler ve tesbitler yapıldı. Burada Olgunlaşma Enstitüsü ekibine yardımcı olmak için Adana/Ceyhan’dan Açmız Musa bey’de geldi. Ayrıca ekibe burada  Ayşe Sarı Hanım ile   güler yüzüyle  Döne Hanım ağırladı.

Heyet daha sonra Yağmurlu mahallesine geçti.Nısaplhe,  Halıve Şinğur Kueplhıj konusu burada Kültürel konu olarak işlendi.Bu konuları en ince ayrıntılarına kadar mükemmel şekilde MITIJ ŞEYDA KOÇ ve bütün işlerini bırakıp emek veren  Değerli eşi VECİHA Hanım hazırladı. Sunumu ise MITIJ HAYRİ KOÇ yaptı.

Hacıömer mahallesine geçen heyete Cenaze protokolü ve sunumunu  WUNAJE MAARUF EYERCİ ve  WUNAJE ailesi yaptı.

Yöresel kıyafetleri ile birlikte Çerkeslerin atlarla olan ilgileri KABARTEY ATI’nın özelliklerini ise Karaahmet mahallesinde ekibe en ince ayrıntılarına kadar   NUSRET BALKAROĞLU anlattı.

Olgunlaşma Enstitüsü heyeti Gücük (Bahlioyl) mahallesine konuk oldu. Burada ÇEÇENLERİN milli yemeği CIRDINGIŞ’i özenle ve bolca hazırlayıp ekibe sunan ve köyün tarihini  Muhtar İsmail ÖZDEN anlattı. Yemeği ise  güler yüzüyle emek veren Değerli Eşi ve Ablası hazırlayarak sunumunu yaptı.

Fındık mahallesine geçen heyet burada Düğün, Nısaşe Şaveşej konusunda bilgiler kaydetti. Ekibe Muhtarlar VERILT Maaruf ONUR,  P’aste Şıps yemeklerini özenle hazırlayıp sunan Tülay ONUR, Mukaddes AYDEMİR,Nursel BALBAY yardımcı oldu. Ayrıca yöresel kıyafetleri ile Dijan KUŞÇU ekibin kayıtlarına eşlik etti.

Bölgemize özgü doğal ekmek çeşitleri yapımı ve sunumu için  ekip Çardak mahallesine geçti. Burada ekibe  Nazlıcan ve Gayecan ERDOĞAN yardımcı olarak Doğal ekmek yapımı ile ilgili bilgiler verdi.

Göksun Çerkes Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Oğuz’un Olgunlaşma Enstitüsüne rehberlik ettiği ziyaret ve araştırma gezisinde Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü  Mehmet GÖREN’e ve Kadın kolları komisyon başkanı  Dilek ÖREN’e teşekkür etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN